AS "Latvenergo" un ASV Enerģētikas departamenta Nacionālā atjaunīgo energoresursu laboratorija (NREL) noslēgušas pētniecības un attīstības līgumu, lai īstenotu enerģijas transformācijas un rūpnieciskās pētniecības projektu, kura ietvaros veiks vairāku Latvenergo investīciju scenāriju modelēšanu. Šī pētījuma rezultāti galvenokārt tiks izmantoti Latvenergo investīciju stratēģijas izstrādē un ir būtiski Latvijas ambiciozā mērķa realizēšanā – līdz 2050. gadam sasniegt nulles siltumnīcefekta gāzu emisijas līmeni. Pētījumu ir paredzēts sākt 2024. gada 4. ceturksnī, un tas ilgs 15 mēnešus.
24. septembrī Denverā, ASV, izvietoto grandiozo laboratoriju kompleksu apmeklēja un ar institūta vadību tikās Latvijas delegācija LR Ekonomikas ministra Viktora Valaiņa vadībā. Latvenergo pārstāvēja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs un izpilddirektors Mārtiņš Čakste.
Pētījuma mērķis ir modelēt dažādus enerģētikas nozarei būtiskus ieguldījumu scenārijus, galvenokārt koncentrējoties uz enerģijas ražošanas un uzglabāšanas aktīvu kombināciju, kas ir optimizēta tirgus konkurētspējai; uz dekarbonizāciju, optimizējot investīcijas, lai sasniegtu emisiju samazinājumu; kā arī – uz investīcijām, kas vērstas uz zaļās degvielas ražošanu gan vietējam patēriņam, gan eksportam.
Latvijas Republikas ekonomikas ministrs Viktors Valainis: "Šobrīd visā pasaulē un arī Latvijā strauji pieaug investīciju nozīme un apjomi atjaunīgajā enerģijā. Tiek attīstīti jauni saules un vēja parki, aizvien pieaug saražotās elektroenerģijas daudzums, kas liek meklēt ekonomiski pamatotākos risinājumus atjaunīgās enerģijas ražošanai, pārveidei, pārvadei un uzkrāšanai. Tas ir sarežģīts process, kurā ir vitāli svarīgi veidot prognozes, plānot darbības un nospraust mērķus ar vismodernākajām metodēm. NREL kompetence ir pasaules augstākajā līmenī, kas arī Latvijas gadījumā varētu veidot pamatu objektīvai un izsmeļošai analīzei par optimālākajiem Latvijas enerģētikas investīciju ieguldīšanas scenārijiem".
Latvijai ir viena no zaļākajām valstīm Eiropā pēc CO2 izmešu emisijas uz saražotās elektroenerģijas kilovatu (kWh), taču Latvijai ir viens no zemākajiem vēja enerģijas īpatsvariem Eiropā. Latvijas augsti attīstītā hidroenerģētika arī Lietuvu un Igauniju nodrošina ar lielu apjomu tīras elektroenerģijas, tomēr Latvijas energobilance joprojām ir sezonāla. Līdzās esošās Ziemeļvalstis saražo daudz vairāk elektroenerģijas par ievērojami konkurētspējīgākām cenām. Bez tam, kamēr Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pēdējā desmitgadē stabili aug, elektroenerģijas patēriņš valstī ir stagnējis. Tādēļ Latvenergo konkurētspējas palielināšanai un valsts tautsaimniecības apgādei ar videi draudzīgu un zemu izmaksu enerģiju nepieciešams attīstīt jaunas jaudas, kas ražo tīru enerģiju.
AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste par starptautisko sadarbību: "Enerģētikas evolūcija ar strauju pagriešanos AER virzienā daudzām valstīm ir kritisks izaicinājums, jo pieprasa radikālas pārmaiņas ierobežotā laikā. Latvijas starta pozīcija ir laba, jo mums ir modernas un efektīvas ražotnes, tomēr nepietiekamā apjomā. Mēs esam gatavi virzīties dinamiski, un tādēļ tāda partnera kā NREL izvēle ir liela veiksme un arī atbildība. Es ticu, ka mūsu sadarbība nesīs augļus Latvenergo un Latvijai, jo uzsāktā pētniecība ir savedusi kopā profesionālus domubiedrus, kas zina, kā teoriju pārvērst par komercializējamu produktu."
NREL ir viena no prestižākajām atjaunīgo resursu izmantošanas, modelēšanas un komercializācijas pētniecības institūcijām pasaulē, un Latvenergo pirms gada iepazinās ar amerikāņu laboratorijas potenciālu, kas tagad rezultējies sistemātiskā sadarbībā. NREL šobrīd strādā latviešu zinātnieks Pēteris Stradiņš, kura konsultācijas un pieredze stimulējusi Latvijas energokompānijas sadarbības iespējas ar vadošo AER laboratoriju.
Latvenergo koncerna mērķis ir attīstīt atjaunīgās enerģijas papildu ražošanas jaudas 2,3 GW apmērā visā Baltijā. Šajā, Latvenergo 85. jubilejas gadā, notiek intensīva saules un vēja elektrostaciju izbūve, kur īsā laikā koncerns palielinās savu AER portfeli par 130 MW vēl šajā gadā, bet par 600 MW līdz 2026. gadam
Latvenergo koncerns ir viens no lielākajiem energoapgādes pakalpojumu sniedzējiem Baltijas valstīs, kas nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, un elektroenerģijas sadali. Kopš 1939. gada Latvenergo ir lielākais atjaunīgās enerģijas ražotājs Baltijā un viens no zaļākajiem elektroenerģijas ražotājiem Eiropā – aptuveni pusi elektroenerģijas koncerns saražo trīs lielajās hidroelektrostacijās. Tās papildina modernizētas koģenerācijas termoelektrostacijas, kurās elektroenerģiju iegūst no dabasgāzes. Koncerns attīsta jaunas zaļās enerģijas ražošanas jaudas vēja un saules enerģētikā Baltijas valstīs, kā arī ir līderis elektromobilitātes pakalpojumu jomā. Visas AS "Latvenergo" akcijas pieder Latvijas valstij.